WHEATENY - Dawne Psy Wiejskie/Pracujące


 

Informacje zawarte w książce OLD FARM DOGS autor David Hancock:


„Przez lata pracowałem w Irlandii i podziwiałem tamtejsze psy wiejskie. Stąd zastanawiam się, czy rasa ta nie jest w istocie Bouvierem czy Psem Zaganiaczy z Irlandii. [Określenie] Terier jest zbyt ograniczające dla rasy o takiej wszechstronności. Nigdy też nie mogłem zrozumieć dlaczego ‘soft-coated’ występuje w nazwie rasy. Czy istnieje jakiś inny Wheaten? Jest to wspaniała stara rasa, pełna charakteru i wrodzonych zdolności. Gdy pracowałem w Niemczech, widziałem na odległych gospodarstwach rolnych niestrzyżone Sznaucery Średnie, które z wyglądu tak bardzo przypominały Wheateny.”

 

Kartka od Pana Hancock przywołała odpowiedź, ponieważ także nie byłam zupełnie pewna dlaczego rasa jest specjalnie nazwana ‘soft-coated’, mimo iż wydawało mi się że muszę gdzieś mieć informację na ten temat na moich półkach!! Wyciągnęłam więc książkę Maureen Holmes ‘The Wheaten Years’ napisaną w 1977 roku, w której przedmowa autorstwa pana Henry B. Fottrell, Przewodniczącego Irish Kennel Club, mówi:

 

„Nazywano je ogólnie Terierami Irlandzkimi. To był właśnie powód trwającego kilka lat sprzeciwu przedstawiciela Teriera Irlandzkiego w Irish Kennel Club w sprawie uznania ich za oddzielną rasę. Dopiero gdy zasugerowano, by oficjalnie nazwać je Softcoated Wheaten Terrier, opozycja została pokonana a rejestr rasy otwarty.”
 

Sama Maureen napisała:


„Rasa ta była od zawsze w swoim ojczystym kraju, Irlandii, a podążać jej śladem można do blisko 200 lat wstecz. To prawda że nie istnieją o niej żadne specyficzne wzmianki w notatkach czy twórczości literackiej, a od momentu kiedy pojawiła się na ringu, niektóre osoby pisujące w prasie kynologicznej poza Irlandią raz za razem nawiązywały do braku owych wzmianek. Większość notatek i twórczości literackiej posiada wzmianki o Terierach Irlandzkich i kolorze pszenicznym; od czasu do czasu występuje określenie ‘o otwartym włosie’. Kerry Blue także nie są wymieniane jako takie w żadnych dawnych notatkach. Ogólne określenie Teriery Irlandzkie dotyczyło wszystkich terierów Irlandii. Jest to określenie zbiorowe i nie oznacza Terierów Irlandzkich, charakterystycznej rasy która tak dobrze znamy dzisiaj. Jak można było wspominać specjalnie o Softcoated Wheaten Terierach jako takich, skoro nie miały one żadnej oficjalnej nazwy aż do roku 1937?”

 

Ciekawa jestem jak wielu z was o tym wiedziało!!

W książce pana Hancock ‘Old Farm Dogs’, wydanej przez Shire Publications, Wheaten pojawia się w rozdziale ‘Roles and types’ [‘Role i Typy’]


Jako że tereny zalesione były zredukowane, psy leśnych owczarzy musiały pełnic nowe role; prawdopodobne jest, że dzisiejszy pracujący owczarek czy collie pochodzi właśnie od takich psów. Na niektórych obszarach zwyczajowo w gospodarstwach rolnych używano psów do wielu celów, tak jak w Irlandii, gdzie wszechstronny Kerry Blue i soft-coated Wheaten Terier były psami do bydła, wiejskimi terierami i psami stróżującymi.


‘Old Working Dogs’, kolejna z książek pana Hancock także wydanie Shire, przedstawia Wheaten w rozdziale ‘The Earth Dogs’ [‘Norowce’]


Każde hrabstwo, region czy obszar miał swój własny rodzaj ‘norowca’ czy teriera. Irlandia zwykle wolała psy bez podszerstka, takie jak obrazują to przetrwałe rasy Kerry Blue, Wheaten, Glen of Imaal i Irlandzki Terier. Uprzednio mocno zaniedbane, obecnie Irish Wheaten Teriery odżyły. Spokrewnione są z Kerry Blue oraz Glen of Imaal i tak jak one są w jednolitym kolorze.


Niestety fotografie Wheaten w obu książkach przedstawiają ciężki włos, a nie prawdziwy typ Irlandzki. Jednak uważam, że ilustracja długo-włosego teriera na szczury z XIX wieku jest wspaniała, a zdjęcie Bouvier des Flandres w ‘Old Farm Dogs’ z pewnością mogłoby przejść jako ostrzyżony Wheaten.

Zarówno ‘Old Farm Dogs’ jak i ‘Old Working Dogs’ to skarby z najwspanialszą kolekcją starych fotografii. David Hancock musiał czerpać wielką przyjemność w przygotowywaniu tych książek, z których każda kosztuje tylko Ł2.95.

 

Wheaten są wspominane w kolejnej książce pana Hancock ‘The Heritage of the Dog’ (dostępna od ‘Our Dogs’), której jak dotąd nie widziałam.

Dobrze jest przytoczyć jeszcze jeden paragraf z ‘Old Working Dogs’:
 

„Dokonano dużego postępu od ‘tego który polował na Lisa i Borsuka lub tylko na Greye [czyt.’borsuka’], a które nazywamy Terrars gdyż…zakradają się do ziemi i w ten sposób straszą, szczypią i gryzą Lisa i Borsuka’ jak opisał je w XVI wieku dr Caius [*], do elegancko ostrzyżonych, krótko-ogoniastych, podobnie wyglądających ras terierów z dorocznej wystawy Cruft’a. Niewątpliwie jednak psy wystawowe zachowują dawny instynkt teriera pracującego”

 

……i wszyscy

wiemy, że z pewnością go nie straciły!

 

Barbara Penney
 
* Dr Caius (1510-1573) był jednym z pierwszych autorów literatury o tematyce kynologicznej.