CZARNY TERIER ROSYJSKI – DUMA ROSYJSKIEJ KYNOLOGII

PERŁA ROSJI

Silny, mocny, zrównoważony, oddany .....

Jaki naprawdę jest czarny terier?

Na pewno CZARNY! ile w nim TERIERA? A ile molosa?

Jedynie ROSYJSKI, nie wymaga komentarza.

Imponujący czarny olbrzym, o miękkim kocim ruchu, z okazałą czarną lśniącą szatą, dopasowaną fryzurą do osobowości, z ogromną pasją do pracy.. Inteligentny, opanowany, nie hałaśliwy,  po prostu IDEALNY  .....

CZARNY TERIER stworzył go człowiek i  człowiek  własnoręcznie maluje  jego obraz  codzienną pielęgnacją i wychowaniem. Jego  piękno,  to wynik  poświęconego mu  czasu. Jego  inteligencja i pasja pracy to nasz obowiązek.

CHOROBA ZWANA CZERNYSZOMANIĄ:

Codzienność właściciela CTRa  to powtarzanie stałych czynności. To  wycieranie brody po każdym piciu i mycie jej  po każdym posiłku.  To poranne, popołudniowe i wieczorne lądowanie psich łap w wannie, gdy pogoda pod psem  a psu to obojętne . Bo czy błoto czy śnieg to  biegać trzeba  i wąchać  o czym sąsiada pies poplotkował   na pobliskim krzaku. To codzienne zbieranie psiej przemiany materii, w którą nikomu nie życzymy wdepnąć.  To pospacerny przegląd  łap i całego futra, szczególnie w miesiącach, gdy kleszcze jak pasażerowie na gapę, jeżdżą  po czworonogu. Przygotujmy się , że na spacerach, nie każdy tak samo kocha naszego psa i nie każdy będzie pożądał bliskiego z nim kontaktu . Aby unikać ciągłych awantur, ważna jest codzienna nauka odpowiednich  zachowań, przychodzenia na komendę  i tolerowania innych użytkowników trawnika, chodnika  i okolicy naszego domu . Podczas  wieczornych    spacerów   obowiązuje nas wzmożona czujność względem naszego pupila . Jego instynkt obronny zmienia go z przytulnego dziennego misia , w nocnego psa akcji ,  czujnego i gotowego  to potwierdzenia swej użytkowości.

W domu powoli przyzwyczajamy się  do posiadania  cienia podążającego wszędzie za człowiekiem: łazienka, przedpokój, kuchnia. Odkrywamy własną nadprzyrodzoną umiejętność nie przewracania się co chwile o naszego olbrzyma, bo on dokladnie leży tam , gdzie my chcemy sie cofnąć . Jakże ważnym zdaje się odkrycie i akceptowanie faktu   iż nawet zapakowane fabrycznie masło, zaraz po otwarciu, ma czarny włos w środku. To samo dotyczy  groszku konserwowego lub dopiero co zakupionej książki.

To powolne uświadomienie,  że  informacja o braku sezonowego linienia , nie jest pełna i osobiście ją  uaktualniamy  odkryciem , że  po kątach mieszkania, jakimś cudem, kłębią się czarne koty.

Posiadacze ogródka,  szybko będą musieli pogodzić się iż ten pies służb ogrodniczych będzie dzielnie towarzyszył  w ogrodzie, na każdym kroku pilnując aby  nic nam się nie stało a grabie przypadkiem nie zaatakowały.

W mieście okazuje się, że balkon z widokiem na  plac defilad nie wybiega psa samym widokiem. .Zmiany z mieszczucha na podmieszczucha nagle wydają  się  bezwzględną koniecznością . Dom  budujemy   pod psa . Wystrojem jego  wnętrza  rządzi zasięg psiego ogona. Tracą na wartości  niskie stoliki  i wysokie  kwiaty w doniczkach , których miejsce zastępują mniejsze, dające postawić się na parapecie .

Niepostrzeżenie  podejmujemy decyzje o zmianie  samochodu  wybierając taki  z wystarczającą  ilością  miejsca dla  psa i   oczywiście z  klimatyzacją  .

Grono naszych znajomych podlega jakiejś naturalnej selekcji,  pozostawiając  osobniki najbardziej odporne na  ciągłe opowiadania o naszym czarnym i takich co  potrafią odpowiadać  o swoich .

Wakacje spędzamy tam gdzie przyjmują udomowione  niedźwiedzie.

A gdy dodatkowo zdamy  sobie sprawę,  że  częściej logujemy  się  na forum rasy niż na portalu społecznościowym , oznacza to  już tylko jedno , że dopadł nas   SYNDROM  CZARNEGO TERIERA „schorzenie” dotykające wielu  właścicieli i z którego nikt z nas się nie leczy i jest nam z tym dobrze

CZEGO SIE SPODZIEWAĆ :

Długi włos z podszerstkiem wymaga dokładnego i regularnego  czesania. Jest to najbardziej pracochłonna czynność wykonywana  przy  dorosłym psie.  Szczególnej uwagi wymagają łapy , uszy i  broda .  Nasz czarny ma anielską cierpliwość do wszelkich zabiegów które serwuje mu właściciel .

Czernysz  to pies o dość wysokim poziomie bólu , często nie  okazuje go  przy małych urazach lub ranach . Dlatego tak ważne są regularne przeglądy  i obserwowanie zachowań ulubieńca , np. każde nadprogramowe lizanie łap powinno nas zaniepokoić.

Sprawdzamy także stan oczu,  włosy z opadającej grzywki mogą  podrażniać spojówkę . Wycinamy  te, które bezpośrednio je zasłaniają .

Bez większego sprzeciwu  nasz czarny przyjmie zmianę wizerunku i pozwoli nam wiązać kucyk nad oczami a wtedy  świat staje się piękny, a my po raz  kolejny zakochujemy  sie w oczach czernysza.

Gdy tylko „czujemy „ że czas kąpieli  nadszedł, używajmy szamponów dla psów .  Kąpiel tak dużej ilości włosa  wymaga czasu  i dokładności  . Jakość szamponu wpływa na zdrowy wygląd ,  nie używajmy więc płynu do mycia naczyń mimo iż wydaje się , że zmyje każdy tłuszcz  i wystarczy na mycie większej ilości . Każda kąpiel musi być zakończona dokładnym wysuszeniem .

Strzyżenie , to kulminacyjny zabieg  przeobrażający  wypielęgnowaną włochatą kule w rzeźbę, a jej SZLACHETNOŚĆ podkreśla  każde cięcie  . Cała nasza praca przy pielęgnacji psa wyraża się w końcowej pracy  fryzjera .  Nie  każdy fryzjer potrafi obciąć czarnego . Ale każdy pies powinien być przyzwyczajany do tych zabiegów . Nawet te , trzymane w wersji sportowej.

Przygotowanie psa na wystawę to zabieg dość trudny i kosztowny  i lepiej pozostawić to  profesjonalistą .

ODPOWIEDZIALNOŚĆ :

Każdego dnia , o każdej godzinie pamiętajmy iż pies ten został wyhodowany do  ścisłej współpracy z przewodnikiem i do jego obrony  .To pies o dużych  fizycznych predyspozycjach  .Pies, który w sekundę z ciapy przeradza się w szybką zwinną i skoczną panterę , o tym nigdy nie możemy zapominać ani  ignorować . Bycie dobrym właścicielem to bycie odpowiedzialnym  za psa i przewidujący jego zachowanie.

 Na socjalizacje szczeniaka musimy poświęcić  bardzo dużo czasu , pies musi poznać  dużą  ilość obcych  ludzi oraz mieć do czynienia z różnymi  sytuacjami .

UWAGA :.  Pies separowany od pozytywnych kontaktów z innymi ludźmi  i zwierzętami w wieku dorosłym może sprawiać problemy behawioralne .

Ponieważ czarny  jest dużym i silnym  psem . Wymaga starannego przygotowania  w zakresie  podstaw posłuszeństwa  A ponieważ jest bardzo  inteligentny , to zwykłe szkolnie typu chodzenie w kółko przy nodze, będzie go nudzić i z punktu widzenia psa nie będzie mieć sensu  , co tradycyjnie odbierane jest jako bycie  krnąbrnym czy też trudnym  lub co gorsza dominujący. A wystarczy przedstawić psu odpowiedni  zakres ciekawych ćwiczeń i  nagród alby szkolenie stało się zabawą  i  było  opłacalne w wykonywaniu .

Czernysz  jest idealny do sportów typu Obedience, posłuszeństwo sportowe czy  tropienie . Chętnie i szybko się uczy,  ale źle reaguje na przemoc i niekonsekwencje.

Ze względu na masę ciała  gorzej wychodzi  mu agility  czy flyball  nie znaczy,  że nie jest sprytny ani szybki , bawić w agility możemy się ale nie  zrobimy z niego mistrza.

Pies ten jest psem pracującym  i będzie pracował z tymi osobami które stwarzają mu możliwość wykazania się . Dlatego jest to pies całej rodziny jeśli cała rodzina będzie się nim zajmować inaczej będzie psem tych osób , [p1] które się nim zajmują i nie chodzi tu  o posiłki tylko o zajęcia intelektualne. Te zajęcia, które  tworzą więzi między przewodnikiem a psem.

ŻYWIENIE:

Dla psa o  mocnym kośćcu i dość dużej masie docelowej , wymagana jest karma wysokiej jakości. Ważne  jest dobranie indywidualnie karmy do osobnika .

Bardzo często, wśród młodych czernyszy, w okresie wzrostu następuje okres „TADKA NIEJADKA „ Młodzi właściciele czernyszy  powinni kontaktować się  głównie z hodowcą swojego pieska. Nie przesadzać i nie  z histeryzować , a gdy nie zje jednego posiłku nie rwać sobie włosów z głowy myśląc , że nasz czarny umrze z głodu. Nie karmy na siłę . Bądźmy rozsądni ale nie lekkomyślni. W okresie wzrostu pilnujemy aby nasz czarny terier  utrzymywała zdrowa sylwetkę i przede wszystkim aby nie był otyły . Otyłość najbardziej szkodzi młodemu czernyszowi, szczególnie obciążając stawy i biodrowe i łokciowe. Bez konsultacji z hodowcą lub weterynarzem nie suplementujmy diety naszego psa  na własną rękę.

ZWIERZĘTA:

Nasz czarny terier  zgadza się z innymi zwierzętami w domu i prawidłowo prowadzony  bezproblemowo dzieli  mieszkanie z innymi gatunkami (kot, królik), a także nie przysparza większych problemów  w relacjach z  większością ras  psów .

CZYM BYĆ NIE MOŻE:

CTR  nie może być psem kojcowym, nie jest typowym psem stróżującym , potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Nie potrzebuje bardzo dużo ruchu mimo iż  takie sprawia wrażenie .  Nie jest pluszowym misiem , dorosły czernysz nie będzie lgnąć do każdego obcego ale spokojnie pozwala obcym na pieszczoty .Trzeba podkreślić iż takie zachowanie to wynik starannej socjalizacji i odpowiedniego  szkolenia.

ŹLE TRAKTOWANY:

Znęcanie się fizyczne i psychiczne  na psie , może powodować  zachowania agresywne.

Być może , że przeczytanie o minusach rasy odstraszy Cię od decyzji  posiadania CZERNYSZA

ALE WIEDZ , ŻE TEN KTO RAZ MIAŁ CZARNEGO  TERIERA BEDZIE MIAŁ CZARNEGO TERIERA ZAWSZE.

 


<< WSTECZ